Willhem äger och förvaltar sedan tidigare fastigheter på Dalvik i Jönköping. Nu kompletteras beståndet med ett nyproducerat flerbostadshus med 66 hyresrätter i storlekarna ett till tre rum och kök med bostadsytor från 31 till 79 kvadratmeter. Planerad byggstart är januari 2016, med beräknad inflyttning våren 2017.
På taket kommer det att installeras miljövänliga solcellspaneler och huset får även modern IT-teknik med bland annat fiberuppkoppling, digitala postboxar och elektronisk informationstavla i trapphuset.
– Det känns roligt att vi kan tillföra fler hyresrätter i Jönköping och dessutom i ett attraktivt område där vi redan är etablerade. Det här är vårt första projekt inom affärsområde nyproduktion och målet är att skapa bostäder som är både funktionella och hållbara, säger Willhems vd Mikael Granath.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Bolag Den finska transaktionsmarknaden började sakta in under Q3 2022 och hittills under 2023 har aktiviteten varit skral med en transaktonsvolym på ynka 300 miljoner euro, drygt tre miljarder kronor. För helåret 2022 nådde den finska marknaden upp i en volym på 7,2 miljarder euro. Hanna Kaleva på KTI berättar mer om det finska fastighetsåret 2022 och utsikterna för 2023.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.