Fastigheten Kolven 2 i Helsingborg omfattar cirka 70 000 kvadratmeter och är fullt uthyrd till Ica Fastigheter till och med september 2021.
Köpare är ett nybildat bolag som samägs av Ica och annan part.
Via försäljningen frigörs likviditet för Tribina om cirka 200 miljoner kronor som avses användas till förvärv av fastigheter och utveckling av nybyggnadsprojekt enligt gällande tillväxtstrategi, där målet är att skapa en fastighetsportfölj på 10-12 miljarder kronor inom 1-3 år.
- Genom denna försäljning frigör vi kapital för att investera i förvärv och nybyggnadsprojekt med högre avkastning, säger vd Peter Strand.
Pangea Property Partners har varit rådgivare till Tribona i affären.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping HV71:s meste, och kanske bäste, spelare genom tiderna har likt många andra profiler gett sig in i padelindustrin. För Fastighetssverige berättar Johan Davidsson om varför han tror att hans Padelcenter kommer klara sig och hur aktörerna behöver tänka för att hitta lönsamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.