- Han har rätt till samma rättsliga prövning som alla andra i det här landet. Tills den är avslutad påverkar inte det här vårt förtroende, säger Göran Espelund, vd för Lannebo Fonder, till Dagens Industri.
Lannebo Fonder är en av de största ägarna i Peab och finns med bland de tio största ägarna i både Fabege och Skistar.
Öresund är storägare i både Fabege och Skistar och styrelseordförande Sven Hagströmer poängterar för DI att förtroendet för Paulsson inte har rubbats av mutanklagelserna.
- Åklagaren säger att han har på fötterna, men jag har sett många insidermål där åklagare har sagt sig ha både det ena och det andra på fötterna. När man senare läser om insidermålen blir aldrig någon fälld. Det kan vara samma slarv här och åklagaren kanske bara går på i strumplästen, säger Hagströmer till DI.
Sex personer har åtalats i mutskandalen kring Nationalarenan.
Bostäder Omid Noghabai, vd, och Oskar Flytström, affärsutvecklare – båda på Liljebo Fastigheter – ser ett problem med att hyresnämnden vill hålla hyrorna inom ett område låga. De menar att hyresgästerna inte tycker att bolagets hyresnivå är för hög, utan är beredda att betala för en högre standard. – De vill att vi ska bry oss, säger de båda till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.