Fastigheten består av flera byggnader, bland annat ett distributionscenter. Tomten omfattar 90 300 kvadratmeter och som en del av affären kommer NREP Logicenters att bygga ytterligare ett distributionscenter om 12 145 kvadratmeter för DKI.
– Vi är väldigt nöjda med vårt köp, fastigheten har ett bra läge vid hamnen och samtidigt närhet till motorvägen och Köpenhamn. Det ligger i linje med vår strategi att utveckla och köpa moderna logistikfastigheter och vi ser fram emot att fortsätta stärka vår position som en strategisk partner för logistikföretag genom att utveckla moderna logistikbyggnader, säger Lars Hansen, investeringschef på NREP Logicenters.
– Vi är glada att fortsätta vårt långsiktiga samarbete med NREP Logicenters, säger Preben Borregaard, styrelseordförande på DKI Logistics.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.