Kreditbetyget är av så kallad investment grade-klass och grundar sig bland annat på Svenska Handelsfastigheters diversifierade fastighetsportfölj, en lång återstående genomsnittlig kontraktsperiod, hög uthyrningsgrad samt krediternas balanserade förfallostruktur.
– Det bibehållna kreditbetyget bekräftar vår finansiella stabilitet och innebär fortsatt goda möjligheter att långsiktigt finansiera oss till bra villkor på kapitalmarknaden. Bolagets arbete med att i närtid ytterligare förbättra ratingen kommer intensifieras och vi har även som målsättning att öka andelen gröna obligationer i finansieringsportföljen, säger Lennart Sten, vd för Svenska Handelsfastigheter.
Bolag Den finska transaktionsmarknaden började sakta in under Q3 2022 och hittills under 2023 har aktiviteten varit skral med en transaktonsvolym på ynka 300 miljoner euro, drygt tre miljarder kronor. För helåret 2022 nådde den finska marknaden upp i en volym på 7,2 miljarder euro. Hanna Kaleva på KTI berättar mer om det finska fastighetsåret 2022 och utsikterna för 2023.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.