Älvsjö Station är Sveriges femte största järnvägsstation och Stockholmsmässan med över en miljon besökare varje år, ligger ett stenkast från det nya torget.
– Stadsutvecklingsprojektet i Älvsjö är oerhört intressant, här kommer det att byggas 500 nya bostäder, butiker, service och ett hotell. Vårt uppdrag är att vara med att utveckla stadsdelen Älvsjö Torg och vårt mål är att få till en bra mix av hyresgäster som alla är med och levandegör området över dygnets alla timmar. Vi kommer arbeta hårt för att vara med och utforma den perfekta stadsdelen, säger Kenneth Christensen, vd på Optimal.
När fastighetsutveckling kräver passion.
Optimal utvecklar och förädlar handelsplatser. Vi startade 2008 och är ett ungt företag med kreativa idéer som vågar tänka i nya banor. Samtidigt så har våra medarbetare lång erfarenhet av förvaltning, utveckling och uthyrning inom fastighetsbranschen vilket medför att vi har en trygg kunskapsgrund att stå på. Lägg till vårt passionerade förhållningssätt mot att utveckla framgångsrika handelsplatser så förstår du vår företagsfilosofi.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Sverige I takt med ökade vaccinationstal mot Covid-19 och lättade reserestriktioner väntas transaktioner med internationella investerare öka i Sverige under 2021. Joachim Svedberg, Acting Head of Capital Markets på Colliers, berättar för Fastighetssverige vilka nya investerare som tar sikte på Sverige, vilka segment och städer de intresserar sig för.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.