Företrädesemissionen syftar till att tillföra SSM kapital för att möjliggöra större flexibilitet i bolagets hyresrättsrättsaffär, fler produktionsstarter i närtid samt skapa bästa möjliga förutsättningar till en långsiktig stabil finansiering.
För varje befintlig aktie som innehas på avstämningsdagen kommer aktieägare att erhålla en teckningsrätt. Två teckningsrätter berättigar till teckning av en ny aktie
Teckningskursen har fastställts till 8,00 kronor per aktie, vilket innebär att företrädesemissionen kommer att tillföra SSM högst 157 010 168 kronor före emissionskostnader, genom utgivande av högst 19 626 271 nya aktier.
Investerare har även möjlighet att teckna aktier utan stöd av teckningsrätter.
SSM-aktierna handlas inklusive rätt till deltagande i företrädesemissionen till och med den 17 mars 2020 och exklusive rätt till deltagande i företrädesemissionen från och med den 18 mars 2020.
Amasten, SBB och Gösta Welandson har den senaste tiden gått in som storägare i SSM.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag På vårt event Lokalmarknadsdagen i mars berättar Hans Wallenstam om 90-talskrisen, hur Wallenstam var det enda västsvenska fastighetsbolaget som överlevde och om sina nyvunna erfarenheter som författare. Fastighetssverige har naturligtvis läst hans bok "Mot alla odds" – och under tre dagar rankar vi här de mest läsvärda episoderna från den. I dag: Kulturkrocken mellan det gamla och det nya, vändningen i ulltröja från Grebbestad, valutakäftsmällen på slottet och julkortet till värsta antagonisten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.