Image

Ny vd för Familjebostäder

Karriär Jonas Schneider har utsetts till ny vd för Familjebostäder. Han kommer närmast från en roll som vice vd vid Stockholm Stadshus.
Publicerad den 12 April 2018
Jonas Schneider. Bild: Familjebostäder
Jonas Schneider.

– Jag ser fram emot att leda ett bostadsbolag som är i stark tillväxt. Vi ska se till att Stockholm får tusentals nya hyresrätter de kommande åren samtidigt som vi stärker vårt kunderbjudande och relationen till våra hyresgäster och entreprenörer. Vi kommer fortsätta ta ett stort ansvar för utvecklingen av de områden där vi har våra fastigheter, säger Jonas Schneider.

Jonas Schneider har en gedigen bakgrund i Stockholms stad. Innan rollen som vice vd vid Stockholm Stadshus har han varit verksam som vice vd vid såväl Svenska Bostäder som Familjebostäder samt vd för Stadsholmen.

Jonas Schneider ersätter från 1 april Anette Sand som samma datum tillträdde rollen som vd vid Stockholmshem.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Bygget av Operahuset kommer sysselsätta 3 000

Bygg/Arkitektur Under tisdagen kom kanske vad som kan bli ett historiskt besked. Detta när Statens Fastighetsverk tar sig an det största och mest komplexa projektet de någonsin haft. Nu väntas de lägga runt 3,2 miljarder på att renovera och bygga ut Kungliga operan.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige