Northvolt har blivit en motor i den gröna omställningen i norra Sverige och nu vill de in i USA, ett land som nästan inte har någon batteritillverkning. Istället har Kina kopplat järngrepp om framtidsteknik och de har världens största batteritillverkare, CATL.
Peter Carlsson ska bestämma sig innan 2022 är över om etablering av en större fabrik ska ske.
– USA går "all in" med elektrifiering nu, inte minst av geopolitiska skäl. Vi överväger nu att investera i en fabriksetablering i Nordamerika och ska bestämma oss innan året är slut, säger Peter Carlsson till DN.
Batterifabriken i Skellefteå invigs 5 juni där de två största ägarna är Volkswagen och Goldman Sachs. Det byggs också en fabrik för batterimoduler i Gdansk, Polen.
Northvolt har redan verksamhet i USA idag. De köpte under förra året ett startup-bolag i Kalifornien som utvecklar battericeller för flygplan.
Bolag Kristina Grahn Persson blir ny Head of People & Culture på Castellum. För Fastighetssverige berättar hon vad som lockade mer rollen och bolaget, skiftet i branschen mot större fokus på människor kontra byggnader och vilka områden hon ser som viktiga för att bygga organisation och företagskultur.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.