Som Fastighetssverige tidigare har skrivit har en affär mellan Rikshem och HSB Sydost varit på gång. Nu är det klart att Rikshem från och med 12 maj tar över fastigheterna i området Norrliden norr om Kalmars stadskärna och kommer att förvalta dessa i egen regi.
– Vi är glada över att ha fått möjligheten att genomföra ytterligare en affär med HSB efter tidigare genomförda affärer med HSB i Västerås, Helsingborg, Malmö, Jönköping och Linköping. Vi ser framemot att få fortsätta att förvalta och ta hand om dessa av HSB välskötta fastigheter, säger Ilija Batljan, vice vd och chef för affärsutveckling på Rikshem.
Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se
Lista Fastighetssverige har tittat närmare på de noterade fastighetsbolagens hyresintäkter under det första halvåret 2022 för att få reda på vilka tungviktare som ökat intäkterna mest jämfört med motsvarande period 2021. Här är hela listan.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.