– Cityhandel är en betydande del av Vasakronans affär med potential att utvecklas ytterligare. Därför inrättar vi nu en ny roll, chef handel i Stockholm, som kommer att axlas av Martin. Han har en bakgrund som lämpar sig väl för uppgiften att vidareutveckla cityhandeln i Stockholm, säger Ronald Bäckrud, chef region Stockholm.
Martin Sandgärde är civilingenjör från KTH och har en bakgrund på Vasakronan som både fastighetschef och affärsutvecklare handel.
I sin nya roll kommer Martin Sandgärde att ingå i ledningsgruppen för region Stockholm.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Bolag Efter att i förra veckan ha presenterat vem som tar över P-G Perssons stol i Platzer så var det dags att avsluta år 2022 med bokslutet. Bolaget ser ett minskat fastighetsvärde – något den avgående vd:n inte sett på tio år. För Fastighetssverige berättar han mer om detaljerna i den senaste rapporten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.