Säljare är Valad genom NA 2 Älvsjö AB.
- Fastigheten är vakant i dag med har ett idealiskt läge för en skola. Älvsjö ligger i den snabbast växande delen av Stockholm och har brist på skolor. Kommunikationerna är bra, det är bara tre hållplatser till Stockholms centralstation, säger Ed Williams, senior partner på Capman Real Estate.
Den nya skolan öppnar i augusti 2016.
Fastigheten är fondens tolfte investering totalt och dess fjärde i Sverige.
Newproperty var rådgivare till Capman i affären
Karriär Visionen är ännu inte klar. Inte så konstigt då Markus Arfvidsson enbart hunnit sitta på stolen som regionchef för Serneke Göteborg i några veckor. Hans uppdrag är att stärka bolagets affär och få det att växa på göteborgsmarknaden. Fastighetssverige tog ett samtal om varför han gillar vägar och hur det var att lämna Skanska efter 27 år.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.