Lokalen ligger på markplan i Node och den nyligen ombyggda entrén vetter mot spårvägshållplatsen precis utanför.
Länsförsäkringar Skåne erbjuder tjänster inom bank, försäkring och fastighetsförmedling med service som förenklar vardagen och skapar trygghet för kunderna.
– Brunnshög är helt rätt plats för oss att etablera oss, med många företag och människor som rör sig i området, säger Jonas Jonasson, chef för affärsområde Bank på Länsförsäkringar Skåne.
– Länsförsäkringar Skånes etablering kommer att bidra till ökad rörlighet i området och ett bättre serviceutbud för befintliga hyresgäster. Att få till en mix av verksamheter i våra fastigheter och därmed öka tillgängligheten för allmänheten är en viktig del av vår ambition för området. Det går också i linje med Lunds målsättningar om att skapa levande stadsdelar. Detta gäller inte minst den expansiva utvecklingen av Brunnshög där uppemot 40 000 människor kommer att bo och arbeta, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.
Göteborg När Fastighetssverige får tag i kommunstyrelsen ordförande Jonas Attenius (S) är han på väg över Hisingsbron, till den plats där 400-årsjubilieumet ska arrangeras. På samma plats som elbilsföretaget Polestar nu har fått en direktanvisning. Han säger att det här är startskottet för den stadsutveckling som kommer ske i Frihamnen. Nu startar försöken att hitta en lämplig partner och framtida fastighetsägare säger Polestars pressansvarige i Europa.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.