Kristoffer Ultenius kommer närmast från en tjänst som underwriter på GE Real Estate, där han arbetat med investeringar, förvärv samt kreditbeslut. Kristoffer är ytterligare en i raden av ”hemvändare” som DTZ anställer.
- Att många personer väljer att återvända till oss, är nog det bästa betyg DTZ kan få. Kristoffer var en mycket omtyckt konsult och medarbetare under många år på DTZ. Vi är därför väldigt glada att han nu väljer att återvända till oss med ännu mer kunskap och erfarenhet i bagaget. Med sin breda bakgrund, inom såväl fastighetstransaktioner, investeringar, värdering och hyresgästrepresentation, blir han ett viktigt tillskott för våra kunder inom Capital Markets, säger Mikael Fastén, transaktionschef på DTZ.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.