- Vi är väldigt nöjda med Optimals arbete med detta. De har varit väldigt effektiva att hitta rätt hyresgäster och hyresavtalen är tecknade på bra nivåer och tidslängder. Dessutom har Diagonalen nu utvecklas till ett intressant kluster för kök och heminredning, säger Curt Ahnström, Scanprop Developments CEO i Sverige.
- Visserligen är marknaden något trögare idag än vad den har varit, men områden som är rätt är, som alltid fortsatt intressanta, säger Kenneth Christensen, vd på Optimal.
När fastighetsutveckling kräver passion.
Optimal utvecklar och förädlar handelsplatser. Vi startade 2008 och är ett ungt företag med kreativa idéer som vågar tänka i nya banor. Samtidigt så har våra medarbetare lång erfarenhet av förvaltning, utveckling och uthyrning inom fastighetsbranschen vilket medför att vi har en trygg kunskapsgrund att stå på. Lägg till vårt passionerade förhållningssätt mot att utveckla framgångsrika handelsplatser så förstår du vår företagsfilosofi.
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag Castellum redovisade en oväntat stark nettouthyrning under avslutningen av 2020 och vd:n Henrik Saxborn tycker det vittnar om en stor motståndskraft på den nordiska kontorsmarknaden. För Fastighetssverige berättar han mer om bolagets starka bokslut, hur han ser på konkurrensen kring Entra och varför Castellums aktieägare är i ett guldläge oavsett om Entra-affären slutförs eller inte.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.