Samtidigt inleder Magnolia Bostad och Derome ett långsiktigt samarbete för att tillsammans utveckla fler områden som har inslag av radhus och småhus. Försäljningen av fastigheterna i Bro sker som en bolagsaffär.
– Vi på Magnolia Bostad är mycket glada över att tillsammans med Derome utveckla detta helt nya samhälle. Deromes omsorg om att skapa bostadsområden som är socialt och miljömässigt hållbara stämmer väl med våra värderingar. I Bro kommer vi att kunna gestalta detta genom boenden för en social mångfald och för alla faser i livet, säger Fredrik Lidjan, verkställande direktör för Magnolia bostad.
Visionen är att skapa ett naturnära bostadsområde som erbjuder ett rikt fritidsliv med goda förutsättningar för hästsport, golf och natursköna upplevelser.
– Vi är mycket stolta och glada över det nya samarbetet i Bro, säger Ted Mellin, affärschef för Derome Mark & Bostad i Mälardalen. Vi brinner för samhällsbyggnation och att utveckla prisvärda bostäder som även är arkitektoniskt tilltalande. Vi ser även långsiktigt på samarbetet med Magnolia Bostad och tror att det borgar för både framtidens boende och båda bolagens utveckling.
Förutom bostäder planeras även för service i form av butiker och restauranger samt förskolor, skola och vårdboende. Området kommer att trafikeras av busstrafik och det kommer även finnas gång- och cykelvägar till Bro pendeltågstation.
Karriär Visionen är ännu inte klar. Inte så konstigt då Markus Arfvidsson enbart hunnit sitta på stolen som regionchef för Serneke Göteborg i några veckor. Hans uppdrag är att stärka bolagets affär och få det att växa på göteborgsmarknaden. Fastighetssverige tog ett samtal om varför han gillar vägar och hur det var att lämna Skanska efter 27 år.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.