- I arbetet med att öka byggproduktionsvolymen har vi behov av två projektchefer för entreprenadverksamheten. Bolaget är inne i ett expansivt skede och Johanna Andersson och Christian Ultenius kommer att vara viktiga tillskott för att lyckas med arbetet, säger Peter Lundmark, chef för nyproduktion på HSB Bostad.
HSB Bostad är HSB:s bostadsproduktionsbolag i Stockholms län. Årsproduktionen uppgår till 650 lägenheter och denna siffra beräknas öka med tio procent årligen.
Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.