- Vi har under senare tid haft ett stort intresse för etableringar på fastigheten och blivit uppvaktade av flertalet större hyresgäster. Utbudet av bra belägen mark med färdig detaljplan och byggrätter av denna storlek i Stockholm är klart begränsat, säger Jan-Åke Glommen, Estancia Fastigheter.
Newsec har fått försäljningsuppdraget.
- Vi bedömer intresset som stort för aktuella fastigheter då Arenastaden är ett mycket attraktivt område med goda kommunikationer, och ser fram emot att inleda försäljningen. De aktuella fastigheterna är dessutom centralt belägna i stadsdelen intill den nya Nationalarenans huvudentré, säger Dan Sandstedt, projektledare på Newsec Transactions.
Newsec – The Full Service Property House in Northern Europe – erbjuder fastighetsägare, investerare och lokalanvändare ett helhetsutbud av tjänster inom rådgivning och förvaltning.
Newsec grundades 1994 och är idag ett partnerägt bolag med ca 2500 medarbetare fördelade på samtliga sju marknader i Norden och Baltikum. Tack vare stora volymer, lokal närvaro och bredd och djup inom många olika verksamhetsområden har Newsec unik kunskap om fastighetsmarknaden i norra Europa.
Sedan 2001 har Newsec två gånger per år gett ut Newsec Property Outlook, en översiktlig och kost...
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Presenteras av Fastighetskampen
Presenteras av OfficeSwapp
Ekonomi/Finansiering I sin senaste finansiella stabilitetsrapport som presenterades under tisdagen målar Riksbanken upp en potentiellt dyster framtid för fastighetsbolagen, där de svenska bankernas stora och ökande utlåning till kommersiella fastighetsföretag utgör en betydande sårbarhet för bolagen och det finansiella systemet. Fastighetssverige har gått igenom rapporten och hittar en sammantaget negativ analys av fastighetssektorn som pekas ut som särskilt känslig för stigande räntor.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.