Image

Uppsalahem bygger i Sunnersta

Bygg I dag inleder Uppsalahem byggnationen av 69 bostäder i området Trasthagen i Sunnersta.
Publicerad den 23 Maj 2011

- Nu kan vi äntligen erbjuda våra första hyresrätter i Sunnersta. Det här är ett populärt och naturrikt område som passar alla som vill bo nära grönska och vatten, säger Lars-Gunnar Sjöö, chef för fastighetsutveckling på Uppsalahem.

Entreprenör för Uppsalahems hyresrätter är JM, som också i egen regi kommer bygga radhus med äganderätter i området. Uppsala kommun har också för avsikt att bygga en ny förskola i Trasthagen.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Så ska Marievik bli en förebild för arbetsplatsutveckling

Bolag AMF Fastigheter säkrar en tung hyresgäst till Marievik. Efter att man gjort klart med att WSP hyr 8 500 kvadratmeter berättar Johan Lindskog, projektutvecklingschef på AMF Fastigheter, om den nya hyresgästens betydelse för området och om roll Marievik kommer spela på Stockholms kontorsmarknad och för AMF Fastigheter i framtiden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige