Image
Joakim Bergström och Sebastian Seeman tillträdde sina nya roller 1 januari
Joakim Bergström och Sebastian Seeman tillträdde sina nya roller 1 januari Bild: United Spaces

United Spaces tillsätter regionchefer

Karriär Coworking-företaget United Spaces fortsätter att stärka sitt erbjudande. Efter etableringen i Helsingborg förra året finns de idag på 11 adresser i Stockholm, Uppsala, Arlanda, Göteborg, Malmö och Helsingborg. Att United Spaces nu stärker upp sin organisation med två nya regionchefer som ska accelerera affären och erbjudandet lokalt ser vd:n Emelie Mannheimer som ett viktigt nästa steg i bolagets utveckling.
Publicerad den 27 Januari 2023

– Coworking-affären är lokal. Våra medlemmar har olika möjligheter och utmaningar på olika lokala marknader och genom att vi riggar oss utifrån region får vi nu rätt förutsättningar att möta medlemmarnas unika förutsättningar där de befinner sig, säger Emelie Mannheimer.

Regionchef för Region Öst (Stockholm, Uppsala och Arlanda) blir Joakim Bergström, tidigare Area Community Manager Stockholm. Regionchef för Region Sydväst (Göteborg, Malmö, Helsingborg) blir Sebastian Seeman, tidigare Area Community Manager Malmö/Helsingborg. Båda tillträdde sina nya roller den 1:a januari.

– Vi ser otroligt mycket framemot vårt nya uppdrag. Att få förtroendet att utveckla United Spaces på lokal nivå är både spännande och ett viktigt nästa steg i företagets och våra medlemmars utveckling, säger Joakim Bergström och Sebastian Seeman.

– Jag är både glad och stolt över att vi lyckats få till den här rekryteringen internt inom företaget. Det visar på att vi har otroligt kompetenta och drivna medarbetare inom United Spaces, avslutar Emelie Mannheimer, vd United Spaces.

Coworking är på framväxt både i Sverige och internationellt. Allt fler företag, stora som små, är på jakt efter rätt flexibla lösningar och hyresavtal just för dem, inte minst efter pandemin. Samtidigt ökar både krav och förväntningar på vad kontoret ska vara och erbjuda. Den här utvecklingen förändrar inte bara synen på arbetsplatsen – den kommer också att förflytta våra arbetssätt, våra affärsmodeller och driva på samhällsutvecklingen i stort.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Annons Image

Senast från Fastighetssverige Plus

Fortfarande inget beslut om Scandinavium

Bygg/Arkitektur Inte heller den här gången kom det ett beslut från kommunstyrelsen i Göteborg om arenans öde. Det rödgröna styrets ansvarige för idrottsfrågor, kommunstyrelsens ledamot Daniel Bernmar (V), säger till Fastighetssverige att förhandlingarna om vilket alternativ man föredrar fortfarande pågår.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige