Rickard Haraldsson var vd för Index International under åren 2009-2013 och lämnade för ett eget affärsprojekt utomlands. Han återvänder nu och en av huvuduppgifterna blir att förbereda en eventuell börsintroduktion. Rickard Haraldsson tillträder 1 november.
– Vi står inför en stor expansion med många nya spännande bostadsprojekt både i Sverige och USA. Med Rickard tillbaka får vi snabbt möjlighet att växla upp ytterligare i enlighet med vår nya affärsplan som vi sjösatte i början av 2014, säger Bjarne Borg, medgrundare av Index International.
Ambitionen i den nya affärsplanen är att varje år producera 400 hyreslägenheter och minst 200 bostadsrätter om året fram till 2017.
– Den kraftiga tillväxtambitionen innebär också att Index nuvarande vd Marie-Louise Alamaa behöver ta ett större grepp om koncernens finanser i sin nya roll som CFO och vice vd.
– Med vår förstärkta organisation kommer vi snabbt att kunna ta nödvändiga steg för att utveckla och ta tillvara på Index stora affärspotential, säger Bjarne Borg.
Tidigare i år har Index International annonserat byggprojekt i såväl USA, Kanada och Stockholm-Mälardalen, med hyresbostäder som erbjuder ett designat, hållbart och modernt livsstilsboende. I våras lanserades även varumärket Index Residence som skall utveckla bostadsrätter, där det första projektet nyligen blev Riva i Fort Lauderdale, Florida.
Bostäder Omid Noghabai, vd, och Oskar Flytström, affärsutvecklare – båda på Liljebo Fastigheter – ser ett problem med att hyresnämnden vill hålla hyrorna inom ett område låga. De menar att hyresgästerna inte tycker att bolagets hyresnivå är för hög, utan är beredda att betala för en högre standard. – De vill att vi ska bry oss, säger de båda till Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.