Jernhusen har påkallat sin rätt att i april sälja 12,2 procent av samtliga andelar i de två bolag som äger och driver Friends Arena.
Kvarvarande innehav om tio procent i respektive bolag behålls tills vidare.
– Vi har ett bra resultat 2012 men vi behöver, utöver att fortsätta att utveckla våra erbjudanden, även fokusera på att effektivisera verksamheten inom både förvaltningen och utvecklingsprojekten under det kommande året, säger Kerstin Gillsbro.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Ekonomi/Finansiering Konkurserna bland svenska företag låg i slutet på förra året redan på rekordhöga nivåer men fortsätter att öka, enligt ny statistik från kredit- och affärsinformationsföretaget UC. Inom byggsektorn har konkurstakten de sex senaste månaderna, fram till januari 2023, hittills nått den högsta nivån på tio år. Fastighetssverige har talat med ekonom Johanna Blomé om de dystra siffrorna.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.