Ikano Bostad har köpt mark av HSB i Finnboda, Nacka. Planen är att uppföra 100 bostadsrätter.
- Förvärvet är i linje med vår långsiktiga satsning på att äga, projektutveckla och bygga hyresrätter och bostadsrätter i regionen. Bostadsprojektet i Finnboda blir dessutom vårt första i Nacka vilket känns extra roligt, säger Robert Jaaniste, vd för Ikano Bostad.
- HSB har redan ett omfattande engagemang i Finnboda. Vi har sedan byggstarten av Finnboda hamn färdigställt 380 lägenheter. För närvarande producerar vi 85 lägenheter och planerar att bygga ytterligare cirka 200 lägenheter. Vi vill nu expandera i andra delar av Stockholm där vi vill bygga bostäder, säger Håkan Falk, vd, HSB Bostad.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Juridik Det var vid upphandlingen inför byggnationen av en ny domstolsbyggnad i Jönköping som Domstolsverket genom att inte konkurrensutsätta samtliga delar av en upphandling har genomfört en otillåten direktupphandling med Castellum. Domstolsverket menar att de kunnat använda sig av hyresundantaget.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.