Den totala uthyrningsbara ytan är drygt 9 000 kvadratmeter med totalt 33 lägenheter och ett flertal kommersiella hyresgäster. Bland annat Capio, Fonus, Life och
Åklagarmyndigheten finns idag i fastigheten. Fastigheten är fullt uthyrd.
– Vi på Jefast ser mycket positivt på detta förvärv. Detta passar perfekt in i våra
nysatsningar i centrala Helsingborg och vi ser det som ytterligare en bricka i vår
satsning på Söder. Tillsammans med grannfastigheten Holland 25, ”Söderpunkten”, som vi investerar cirka 400 miljoner kronor i gör att vi tror mycket på området. Vi anser att Södra Helsingborg är där Helsingborg City utvecklas för framtiden,
säger vd Martin Persson.
Anders Jarl, vd för Wihlborgs Fastigheter:
– Wihlborgs kärnverksamhet är kommersiella fastigheter vilket gör att denna fastighet är, med sitt stora bostadsinnehåll, lite avvikande i vårt bestånd. Det starka marknadsläget har lett till bedömningen att det nu är rätt läge för Wihlborgs att genom denna avyttring ytterligare koncentrera beståndet till våra kärnområden.
Bolag Genom affären med Savills IM tar Niam på allvar klivet in på logistikmarknaden. Bolagets fondchef, Henrik Gerdin, berättar för Fastighetssverige vad den förvärvad portföljen betyder för satsningen, vad man letar efter i nya logistikförvärv, vilka marknaderna man tittar på, och hur han ser på logistikmarknaden i Norden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.