Sammantaget har Newsec tillgångar till ett värde om 680 miljarder kronor fördelat på 50 miljoner kvadratmeter under förvaltning.
– Det här är nästa spännande steg på Newsecs resa i att transformera fastighetsbranschen. I sin nya roll ska Eric vässa vårt digitala erbjudande ytterligare och utmana bilden av vad fastighetsförvaltning kan vara, säger Patrik Attemark, CEO, Newsec.
Newsec har vuxit kraftigt de senaste åren. Med fler än 2 400 medarbetare inom de fyra affärsområdena property asset management, advisory, investment management och infra är Newsec den största aktören i Norden och Baltikum.
– Jag ser fram emot att bidra till vår europeiska tillväxtstrategi och fortsätta stärka Newsecs helhetserbjudande där nya tekniska lösningar och hållbarhet står i centrum. Mitt initiala fokus kommer att ligga på att öka innovationstakten och etablera ett fullt integrerat erbjudande över kompetens- och landsgränser, säger Eric Johansson.
Eric Johansson efterträder Björn Lindeborg som är kvar inom Newsec som Senior Advisor.
Presenteras av CDVI
Energi/miljö Ett nytt EU-projekt, ThumbsUp, ska utveckla och demonstrera energilagringslösningar i bostäder. Projektet, som involverar 19 företag, universitet och forskningscentra, koordineras av Veolia i Spanien, medan svenska Johanneberg Science Park samordnar hur lösningen ska testas. Detta sker i Göteborg på HSB Living Lab, en av tre demonstrationsplatser.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.