Batljan påpekade att bolaget sitter på en grupp av euroobligationer på cirka 30 miljarder kronor som löper ut 2026, samtidigt som andra delen av låneportföljen fortsatt ligger på mycket låga räntor.
Han pratade också om marknaden och sade att man har en stor respekt för att den är “volatil, väldigt annorlunda och skakig". Detta stoppar dock inte SBB från att fortsätta arbetet med att sälja tillgångar för sex miljarder kronor.
– Vid sidan av att stärka balansräkningen letar vi också efter tillväxtmöjligheter tillsammans med Brookfield, sade han syftandes på den kanadensiska fondjätte som i vintras blev ny hälftenägare i en portfölj utbildningsfastigheter.
Göteborg När Fastighetssverige får tag i kommunstyrelsen ordförande Jonas Attenius (S) är han på väg över Hisingsbron, till den plats där 400-årsjubilieumet ska arrangeras. På samma plats som elbilsföretaget Polestar nu har fått en direktanvisning. Han säger att det här är startskottet för den stadsutveckling som kommer ske i Frihamnen. Nu startar försöken att hitta en lämplig partner och framtida fastighetsägare säger Polestars pressansvarige i Europa.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.