Överenskommet fastighetsvärde är cirka 391 miljoner kronor.
Affären innefattar 77 hyresbostäder och en livsmedelsbutik i Elinegård samt 101 hyresbostäder i Hyllie. Den sammanlagda uthyrningsbara ytan i båda projekten är cirka 11 700 kvadratmeter.
Samtliga byggnader kommer att vara miljöklassificerade enligt Svanen.
Byggstart är planerad till första kvartalet 2017. Willhem kommer att ta över projekten och förvaltningen efter det att bostäderna är färdigställda.
- Vi är glada över att förvärva nyproduktion i två av Malmös mest attraktiva områden. På det sättet stärker vi vår position i Malmö och breddar vårt erbjudande till marknaden ytterligare, kommenterar Mikael Granath, vd på Willhem.
- Det är glädjande att genomföra dessa affärer i Malmö. Försäljningen av dessa hyresrätter ligger i linje med vår strategi att utveckla fler hyresrättsprojekt i Sverige, säger Joachim Hallengren, vd och koncernchef för Bonava.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping HV71:s meste, och kanske bäste, spelare genom tiderna har likt många andra profiler gett sig in i padelindustrin. För Fastighetssverige berättar Johan Davidsson om varför han tror att hans Padelcenter kommer klara sig och hur aktörerna behöver tänka för att hitta lönsamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.