Projektet omfattar cirka 20-24 nyproducerade lägenheter. Totalt beräknas byggnaden uppgå till cirka 800 kvadratmeter BTA och planeras att byggas helt i trä.
Fastigheten har en lagakraftvunnen detaljplan och arbetet med bygglov påbörjas omedelbart. Försäljning beräknas till våren 2018.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Lista Fastighetsbranschen likt övriga delar av världen står inför en omställning på grund av all osäkerhet som präglat innevarande decenniet. Pandemi, krig och hög inflation har haft en enorm inverkan på branschen och förväntas få ringar på vattnet de kommande åren. Vad innebär detta för fastighetsbranschen på kort sikt? Fastighetssverige tog hjälp av Savills analyschef Maryrose David för att lista vad som kan vara värt att hålla utkik efter under 2023.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.