Image
Stendörren hyr ut nya kontorslokaler  på Albybergsringen 118 i Haninge.
Stendörren hyr ut nya kontorslokaler på Albybergsringen 118 i Haninge. Bild: Stendörren

Stendörren tecknar 6-årigt hyresavtal i Haninge

Uthyrning Stendörren Fastigheter AB har tecknat ett 6-årigt hyresavtal med Conjet avseende nya lager-, produktions och kontorslokaler i fastigheten Kalvsvik 16:17, belägen på Albybergsringen 118 i Haninge.
Publicerad den 30 September 2021

Conjet flyttar in redan i november i lokaler om drygt 2 600 kvadratmeter.

– Vi är oerhört glada över det förtroende Conjet visar genom att de väljer lokaler i vårt bestånd för sin framtida utveckling och verksamhet och vi hälsar dem välkomna. Uthyrningen bekräftar en fortsatt stark efterfrågan avseende lager och lätt industri inom Storstockholm, säger Anders Nilsson, förvaltningschef på Stendörren.

– Vi ser fram emot och inspireras av att flytta in i nya moderna lokaler med bra läge som ger företaget och våra anställda möjligheten att fortsätta utveckla och expandera vår verksamhet, säger Robert Kreicberg, vd på Conjet.

- Susanna Sundström
susanna@fastighetssverige.se

Ämnen

Stendörren Fastigheter på Branschguiden

Stendörren Fastigheter AB (publ) är ett fastighetsbolag noterat på Nasdaq Stockholm, Mid Cap, som äger, förvaltar och utvecklar lagerlokaler, logistik, industrilokaler och kontorslokaler i Storstockholm och Mälardalen. På Stendörren söker vi alltid den bästa lösningen för våra hyresgäster och anpassar våra hyreslokaler efter deras behov, inte bara för att optimera effektivitet och lönsamhet, utan även trivsel och arbetsglädje.

Våra lokaler finns främst i Storstockholm och Mälardalen i bland annat Högdalen, Veddesta, Upplands-Bro, Uppsala, Enköping, Västerås, Flen ...

Läs mer om Stendörren Fastigheter på Branschguiden

Annons Image
Annons Image

Senast från Fastighetssverige Plus

Oscar Properties styrelseordförande om Engelberts avgång: "Han är en visionär"

Karriär Oscar Properties har genomgått metamorfos. Det är vad Peter Norman, styrelseordförande i Oscar Properties, anger som anledningen till att bolagets vd sen 19 år nu ska lämna över till Carl Janglin.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige