Image

Papyrus i sale and leaseback-affär

Transaktioner Papyrus säljer en handels- och kontorsfastighet i Finland. Samtidigt har man ingått ett hyresavtal med köparen.
Publicerad den 8 Juni 2011

Köparen är det finska bolaget SaKa Hallikiinteistöt Oy.

Fastigheten har en uthyrbar yta om 8 900 kvadratmeter och köpeskillingen är cirka 64 miljoner kronor.

Newsec var rådgivare åt Papyrus i affären.

Ämnen

Annons Image
Annons Image

Senast från Fastighetssverige Plus

Exklusivt med globala investeraren: Här kommer de satsa krutet framöver

Bolag Fastighetssverige har fått en exklusiv intervju med två företrädare för Nuveen Real Estate, en av världens största fastighetsförvaltare och investerare. Den europeiska fastighetschefen Randy Giraldo berättar om investerarens strategi på marknaden och det stora fokuset det kommande decenniet, medan den nordiska transaktionschefen Oscar Maltesen kommenterar synen på svenska fastigheter, de mest intressanta segmenten och prisjusteringen de väntar på.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige