Image

Essehorn om Klöverns utveckling med hemliga stor-investeraren

Ekonomi/Finansiering Klöverns ägare, Corem, ALM Equity, och Broskeppet Bostad, har ingått en avsiktsförklaring med en hemlig internationell investerare om att denna avser förvärva 25 procent av aktierna i Klövern, till ett värde om cirka 1 350 miljoner kronor. Klöverns Styrelseordförande Patrik Essehorn berättar för Fastighetssverige om nyemissionen och planerna för framtiden.
Publicerad den 4 April 2023

Senast från Fastighetssverige Plus

Pilotprojektets slutsats: Si och så med byggaktörsdrivna detaljplaner

Bygg/Arkitektur Stadsbyggnadsnämnden har i budget för 2020 och 2023 fått i uppdrag av kommunfullmäktige att pröva och utvärdera så kallade byggaktörsdrivna planprocesser. Slutsatserna har nu presenterats i ett utlåtande av stadsbyggnadskontoret, och man kan konstatera att det är högt och lågt i fynden från de tre pilotprojekten som staden använt sig av. Fastighetssverige berättar mer.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige