Säljare är den holländska fondförvaltaren Charter Real Estate.
SSM tillträdde fastigheten den 28 februari 2013. Projektet omfattar cirka 3 000 kvadratmeter BTA och innehåller 71 lägenheter. SSM kommer att säljstarta projektet under april 2013. Byggstart är planerad till strax efter sommaren.
- Vi är glada över att vi förvärvat projektet som har ett mycket fördelaktigt läge vid populära Telefonplan. Projektet passar SSM:s affärsidé, att utveckla mindre, yteffektiva lägenheter i lägen med goda kommunikationsmöjligheter. Timingen i projektets genomförande är perfekt för oss, då vi på kort tid sålt i stort sett samtliga lägenheter i BRF Kungsterrassen som säljstartades i november 2012. Med detta projekt kan vi nu erbjuda våra kunder, morgondagens Stockholmare, fler möjligheter till att köpa en lägenhet, säger Mattias Roos, vd på SSM Bygg och Fastigheter AB.
Försäljningen genomfördes i direktkontakt mellan köpare och säljaren, DLA har företrätt SSM i denna process.
Transaktioner Efter att sista dagarna inför julledigheten avslutats med miljardaffärer från bland andra Cibus och AMF Fastigheter fortsatte det höga tempot även under helgerna. När julen i dag på tjugondag Knut dansar ut tar Fastighetssverige en titt på affärerna som gjordes under julhelgerna.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.