Den ena nyemissionen omfattar 314 000 aktier till en teckningskurs om 492,50 kronor per aktie och riktas till de institutionella kvalificerade investerare som innan erbjudandet ingått teckningsåtaganden med bolaget.
Den andra nyemissionen omfattar 86 000 aktier till en teckningskurs om 500 kronor per aktie och riktas till de institutionella kvalificerade investerare som accepterat erbjudandet genom en bookbuilding-process under perioden 12–15 februari 2016.
Likviddagen för emissionerna är den 30 mars 2016.
Styrelsen har även beslutat att ansöka om notering av de nya preferensaktierna av serie B på Nasdaq Stockholm och kan för detta ändamål komma att besluta om en eller flera nyemissioner till allmänheten med stöd av emissionsbemyndigandet i syfte att uppfylla Nasdaq Stockholms spridningskrav.
ABG Sundal Collier är finansiell rådgivare och Gernandt & Danielsson Advokatbyrå är legal rådgivare åt Oscar Properties i samband med transaktionen.
Gernandt & Danielsson erbjuder affärsjuridisk rådgivning till stora och medelstora svenska och internationella klienter. Vi har agerat rådgivare i flera av de största och mest komplexa transaktionerna och tvisterna som förekommit i Sverige.
Klienten och klientnyttan av våra tjänster är utgångspunkten för Gernandt & Danielssons verksamhet. Vi strävar efter att vara den högst ansedda och mest eftertraktade affärsjuridiska rådgivaren och arbetsgivaren i Sverige.
Gernandt & Danielsson är känt för att erbjuda förstklassiga juridiska tjänster. Våra klienter sätter inte m...
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.