Ikano Bostad har nu tillträtt den första fastigheten i Ytterby. Här kommer det att utvecklas nya bostäder i linje med samarbetsavtalet.
– Nu är vi ett steg närmare att kunna erbjuda 150 nya bostäder i Ytterby Centrum. Det känns jättekul att få bidra till att Ytterby växer ytterligare, säger Christian Dahlman, bostadsutvecklingschef på Ikano Bostad.
Redan under året börjar Ikano Bostad att bygga sina första bostäder Kungälv. I anslutning till det nya Resecentrum kommer det att bli 88 hyresrätter och 103 bostadsrätter.
– Vi ser framemot att utveckla Kungälv och Ytterby tillsammans med kommunen. Vi kommer att bygga kvadratsmarta lägenheter som ger ett prisvärt boende med närhet till service och bra kommunikationer. Det är tillsammans som vi kan skapa trygga, trivsamma och fungerande stadsdelar som förenklar vardagen för många människor, säger Christian Dahlman.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping För drygt 15 år sedan grundade Ivan Martic, uppvuxen i Vaggeryd, IM Vision efter sitt UF-företag i skolan. Idag är det ett av Sveriges ledande företag inom uthyrning och försäljning av LED-skärmar. 2023 blev han utsedd till årets unga företagare i Jönköpings län. Samma år förvärvades majoriteten av företaget av ett investmentbolag. På Fastighetsmarknadsdagen i Jönköping berättar han om sin resa och om sin filosofi när det gäller företagande.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.