Affären innefattar två fastigheter med 154 hyresbostäder samt en mindre andel lokaler belägna i södra Helsingborg. Den sammanlagda uthyrningsbara ytan är 10 487 kvadratmeter.
Eftersom Willhem under 2017 förvärvat ett större fastighetsbestånd i Helsingborg passar affären väl in i den befintliga strukturen.
? Vi har hela tiden haft ambitionen att växa i Helsingborg och etablerade oss nyligen med ett eget kontor på orten. Därför känns det väldigt roligt att kunna genomföra den här affären, säger Willhems vd Mikael Granath.
Tillträde beräknas ske den 4 maj 2018.
Willhem är ett bostadsbolag med starkt fokus på hög kundservice och trygghet i boendemiljön. Våra fastigheter finns på utvalda tillväxtorter i Sverige. Huvudkontoret ligger i Göteborg. Med Första AP-fonden som ägare utvecklar vi ett långsiktigt och ansvarsfullt bostadsbolag.
Fastighetsmarknadsdagen Jönköping HV71:s meste, och kanske bäste, spelare genom tiderna har likt många andra profiler gett sig in i padelindustrin. För Fastighetssverige berättar Johan Davidsson om varför han tror att hans Padelcenter kommer klara sig och hur aktörerna behöver tänka för att hitta lönsamhet.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.