Kungsleden AB har tecknat ett avtal med den globala kontorshotelloperatören Regus som hyr knappt 1 500 kvadratmeter i fastigheten Färöarna 3, mer känd som KistaOne, i centrala Kista. Regus verksamhet väntas vara igång under första kvartalet 2016.
Hyresavtalet innebär att Regus öppnar sitt första kontorshotell i Kista där de kan erbjuda lokaler för företag att hyra antingen under några minuter eller under flera år.
– Vi är oerhört glada att få välkomna Regus till vår fastighet KistaOne. Efterfrågan från mindre verksamheter som söker attraktiva och moderna kontor under kortare perioder är stort i Kista, vilket gör att Regus verksamhet blir ett viktigt tillskott i KistaOne, säger Sven Stork, regionchef på Kungsleden.
Efter inflytt blir Regus granne med övriga hyresgäster såsom Enea Data, Aco Hud, Tele 2 och Swedbank.
Presenteras av Technogym
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.