Glasvasen är ett nytt kontorshus i nya stadsdelen Södra Nyhamnen och innehåller 6 000 kvadratmeter kontor och knappt 1 000 kvadratmeter butikslokaler i gatuplanet. De flexibla kontorsplanen kan, beroende på hyresgästernas önskemål, rymma totalt upp till 600 arbetsplatser. I gatuplanet planeras för butiker, restauranger och café.
- Byggstarten innebär att Jernhusen nu tar första steget och påbörjar förvandlingen av Södra Nyhamnen till en attraktiv stationsnära stadsdel. Här växer Malmös nya citydistrikt fram, där Glasvasen kommer att bli en viktig profilbyggnad i området, säger Ann Wiberg, affärsområdeschef Stadsprojekt på Jernhusen.
Byggstart kommer att ske så snart bygglov är klart, vilket beräknas bli i början av 2014. Inflyttning planeras till hösten 2015.
- Det finns ett stort intresse av att hyra lokaler i Glasvasen. Läget och kontorshuset med dess unika arkitektur passar för företag som ser kontoret som en del i sitt varumärke och som vill ha nära till kollektivtrafiken. I dagsläget har vi dialog med ett stort antal potentiella hyresgäster, säger Rolf Larsson, regionchef Malmö.
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.