Överlåtelsen sker i bolagsform och Hanssongruppen Invest tillträdde fastigheten den 1 september 2017. Vindbryggan 6, som har en uthyrningsbar area om cirka 5 500 kvadratmeter, håller en mycket hög standard.
– Viared är ett väletablerat och bra område att verka i och förvärvet av Vindbryggan 6 är helt i linje med vår strategi om att vara en långsiktig aktör i Borås. Efter att under våren 2017 avyttrat en större central fastighet stärker vi ytterligare vår position i Borås, säger Stefan Hansson, vd för Hansson Holding.
Hanssongruppen Invest AB äger sedan tidigare Vindrosen 4 på Viared som förvärvades i december 2016.
Presenteras av Technogym
Karriär Det är några tuffa år som fastighetsbolagen lägger bakom sig. Det gäller även hushållen som sett en minskning i reallönerna. Fastighetssverige har i sin nya lista tagit fram vilken löneutveckling som vd:arna har haft från 2023 till 2024. Tydligt är att vd:arna inte förhandlar enligt märket, och vissa har till och med sett sin lön minska.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.