Fastigheten som uppfördes 1929, har under de senaste åren genomgått omfattande ombyggnader och uppgraderingar och har Clarion Collection Hotel Carlscrona som hyresgäst. Totalt innehåller fastigheten 3 048 kvadratmeter som bland annat fördelas på 82 hotellrum, konferensytor, restaurang och bar.
Hotellet rankas som nummer 1 på tripadvisor av samtliga hotell i Karlskrona, vars hotellmarknad utvecklats positivt de senaste åren. Genomsnittligt pris per tillgängligt rum, RevPAR, ligger i nivå med riksgenomsnittet.
Pangea agerade köprådgivare i affären.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackstone fortsätter att noggrant följa utvecklingen i Norden och är redo att investera kapital i regionen. Alexander Simon, Managing Director, delar med sig av sin syn på den nordiska marknaden och vilka segment Blackstone fokuserar på.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.