Projektet omfattar 8 100 kvadratmeter. Fastigheten är fullt uthyrd till en dagligvarubutik, Lager 157, Actic och Waxy.
Projektet säljs för 162 miljoner kronor. Totalentreprenad har ingåtts med Fastec och TK Development planerar att börja bygga i januari 2018 för färdigställande i mars 2019.
Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.