Image

Storbankens dystra prognos för byggandet: "Ingen snabb återhämtning"

Ekonomi/Finansiering En möjlig mjuklandning i ekonomin men inte inom bostadsbyggandet – det konstaterar Handelsbanken i sin senaste konjunkturprognos som släpptes samma dag som regeringen presenterade sin höstbudget. Tvärniten inom bostadsbyggandet tynger BNP med mer än en procentenhet i år och bankens prognos för de närmaste åren är inte särskilt munter.
Publicerad den 21 September 2023
- Andreas Lithander
andreas@fastighetssverige.se

Senast från Fastighetssverige Plus

Långsiktiga målsättningen för storsatsningen: "Viktig roll att spela"

Bolag En ny storsatsning inom vård- och omsorgsfastigheter är inledd där Sehlhall med Nrep som delägare ska uppföra fastigheter för åtta miljarder under kommande fem år. Carl-Adam von Schéele, Sverigechef på Nrep, berättar för Fastighetssverige om investeringen i Sehlhall, målsättningen för bolaget och ger sin syn på marknadsutvecklingen för vård- och omsorgsfastigheter.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige