Image

Stor bolagsaffär i Norge

Transaktioner Schage Eiendom köper hela Salto Eiendom. Värdet i affären uppgår till 5,18 miljarder kronor.
Publicerad den 19 Augusti 2015

Schage Eiendom köper ut köpcentrumbolaget Salto Eiendom för cirka 5,18 miljarder kronor.

Salto Eiendom är ett av Norges största köpcentrumbolag med 19 handelsfastigheter om cirka 307 000 kvadratmeter.

Salto Eiendom har varit till salut sedan i januari i år och Schage ägde redan före affären 57 procent av Salto som man nu alltså köpt helt och hållet.

Pangea Property Partners och advokatfirman BAHR har varit rådgivare i affären.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige