Image

Stenhaga Invest köper marina

Transaktioner Stenhaga Invest har köpt en marina i Kungshamn i Sotenäs kommun. I affären ingår även 18 sjöbodar som nu ska säljas.
Publicerad den 4 Februari 2011

Stenhaga Invest, med ägaren Svante Andersson, har köpt en helt ny marina i Kungshamn, Smögen. I affären ingår bland annat 18 helt nya sjöbodar, en båtupptagningshall och 270 löpmeter helt nya bryggor.

- Det här är en bra affär för Stenhaga Invest och avsikten nu är att sälja sjöbodarna. Själva driften av marinan tar Hermans båtar hand om, säger Svante Andersson.
Stenhaga Invest köpte nyligen också Bjertorp Slott mellan Vara och Skara.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige