Image
Mikael Nicander.
Mikael Nicander. Bild: Sarah Thorén

Stendörren köper i Botkyrka

Transaktioner Stendörren har ingått avtal med Skyttbrink Förvaltning AB om förvärv av fastigheten Botkyrka, Skyttbrink 15 via ett bolagsförvärv.
Publicerad den 12 December 2019

Fastigheten ligger i Skyttbrinks industriområde. Den preliminära köpeskillingen för aktierna uppgår till 44,9 miljoner kronor, baserat på ett underliggande fastighetsvärde om 83 miljoner kronor. Förvärvet ökar Stendörrens löpande intjäning med cirka 4,4 miljoner i förväntat årligt driftnetto.
Fastigheten omfattar totalt 6 452 kvadratmeter lokalyta för lätt industri- och lagerverksamhet. Tillträde beräknas ske den 31 januari 2020.
– Vi är glada över att förvärva denna mycket välskötta fastighet med stabila kassaflöden och hög hyrespotential. Stendörren äger fastigheter i Botkyrka sedan tidigare och det är en marknad där vi gärna gör ytterligare förvärv för att skapa positiva synergieffekter i vår fastighetsportfölj, säger Stendörrens vd Mikael Nicander.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Tillsammans kan vi spara tre miljarder i kapitalkostnader"

Bolag Resona kan – och har – ambitioner på att växa. Metoden för hur de tar byggrätter till färdigställda bostäder har visat sig funka. Inte minst är den fortsatt höga produktionstakten under dessa tuffa år ett bevis på att de hittat en modell som funkar, när andra har haft svårt att komma till skott. Det säger grundaren Sam Giertz. Samtidigt så fortsätter den innovativa resan i ett samarbete med två storbolag som kan ge stora fördelar framöver.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige