Image

Stabilt resultat från Heba

Bolag Hebas prognos från niomånadersrapporten var att resultatet före skatt och exklusive värdeförändringar och fastighetsförsäljningar skulle bli bättre under 2010 än 2009. Prognosen stämde, och resultatet landade på 85 miljoner kronor (81).
Publicerad den 22 Februari 2011

Resultatet efter finansnetto på 290 miljoner kronor (201) för helåret 2010.

Bruttoresultatet var 130 miljoner kronor (113).

Värdeförändringar på förvaltningsfastigheter var 192 miljoner kronor (123).

Hyresintäkterna uppgick till 236 miljoner kronor (205).

Styrelsen föreslår en utdelning på 1,00 kronor per aktie (1,00), samt en extrautdelning om 0,10 kronor för 2010.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Heba Fastighets AB på Branschguiden

Heba är en långsiktig och erfaren fastighetsägare som utvecklar, äger och förvaltar bostäder och samhällsfastigheter i Stockholmsregionen, Uppsala och Mälardalen. Genom vårt kunnande erbjuder vi hållbara och trygga boenden att trivas i under livets olika faser. Vi skapar värde för ägare och samhälle genom nöjda hyresgäster, tryggare och attraktivare bostadsområden och förtroendefulla partnerskap.
Heba grundades 1952 och är sedan 1994 noterade på Nasdaq Stockholm AB Nordic Mid Cap.
Läs mer på: www.hebafast.se

Läs mer om Heba Fastighets AB på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

Trenden växer – så vill Klövern utvecklas med nischen

Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige