Nuvarande hyresgäst flyttar ut den 30 september och OAS Company tillträder den 1 oktober 2022. Fastighetens totala yta uppgår till 11 045 kvadratmeter med en årshyra om cirka 6,1 miljoner kronor.
– Borås är en klassisk textil- och handelsort och har ett utmärkt logistikläge. SLP har flera fastigheter i stan och ser fram emot att välkomna ännu ett svenskt modebolag till vår fastighet i Viared, säger Peter Strand, vd på SLP.
– OAS är ett svenskt weekend-varumärke som grundades 2010 med inspiration från Medelhavet. De senaste åren har vi haft en god tillväxt och det känns bra att nu få en stor lokal i ett bra läge, säger Oliver Lundgren, vd på OAS Company.
SLP:s vd Peter Strand medverkar på Fastighetsmarknadsdagen Skåne som Fastighetssverige arrangerar i Malmö idag.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.