Huvuddelen av fastigheten är byggd 2019 och kommer att miljöcertifieras. Fastigheten är fullt uthyrd till Lanab Group AB. Årshyran uppgår till cirka 3,9 miljoner kronor och återstående kontraktstid är drygt 7,5 år.
Med dagens transaktion har SLP genomfört nio transaktioner sedan årsskiftet. Detta förvärv ökar den återstående hyrestiden och stärker det löpande kassaflödet.
– Vi fortsätter att hålla en hög förvärvstakt och växer i Nässjö där flera viktiga transportleder möts och det finns tillgång till stor kompetens inom logistik och transport, säger Peter Strand, vd på SLP.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.