– Denna fastighet kommer att förses med en solcellsanläggning, vilket många av våra hyresgäster är intresserade av. Detta ger god effekt för miljön kombinerat med hög ekonomisk avkastning för SLP och våra hyresgäster. Vi är glada att vår befintliga hyresgäst förlänger sitt avtal vilket påverkar vår nuvarande hyresduration om 6,2 år positivt och att vi tillsammans fortsätter på vår hållbarhetsresa, säger Tommy Åstrand, vd på SLP.
SLP har ett antal ambitiösa hållbarhetsmål varav ett är att installerad effekt i solcellsanläggningar på fastigheter ska uppgå till minst 15 MW vid utgången av år 2025. Vid halvårsskiftet uppgick installerad effekt till 7,4 MW.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bolag Bonava har levererat sin rapport för första kvartalet 2025 och vd och koncernchef Peter Wallin höll, tillsammans med vice vd och CFO Jon Johnsson, en presentation av siffrorna, utmaningarna och riktningen framåt för bolaget. – Vi hoppas kunna avsluta en intressant pipeline av B2B-produkter under 2025, säger Peter Wallin.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.