Danska Landmark hade option på den 8 900 kvadratmeter stora tomten, men backade ur när det var dags att göra affär, skriver Helsingborgs Dagblad.
Nu har ägaren till marken, Falvir, i stället sålt tomten till Maxfly, ett fastighetsbolag som kontrolleras av industriföretaget Mafas ägare Mats Andersson, skriver tidningen.
Mafa, som tillverkar silor för lantbruket och pelletshållare till industrin och fastighetsbolag, har sina lokaler i tomten bredvid.
- Jag har köpt tomten för framtida behov. I dagsläget finns inga konkreta utbyggnadsplaner, säger Mats Andersson till Helsingborgs Dagblad.
Bolag Art-Invest fortsätter göra förvärv i Sverige. Efter bostadsaffären i Barkarbystaden berättar Johan Öhlund Lagerdahl, Stockholmschef på Art-Invest, om bolagets start på den svenska marknaden, var man letar nya affärer, vilka segment man tittar på och om möjligheterna till affärer i Finland.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.