Unibail-Rodamco S.A och Rodamco Europé NV har förvärvat rättigheterna att bygga det minst 100000 kvadratmeter stora köpcentret.
- Vi är nöjda över att vi får den här unika möjligheten. Projektets storlek och dess internationella betydelse gör att vi stolt kan kalla det "Mall of Scandinavia", säger Lars Johansson, Nordenchef för Unibail-Rudamco.
Bygget ska startas 2009 och beräknas vara klart 2012. Det ska bli tre våningar högt, och kompetteras med ett garage med 4000 parkeringsplatser. Det planeras för ett brett sortiment av nationella och internationella detaljhandelskedjor, och man hoppas kunna locka inte minst turister och sportintresserade.
Arkitekter för Mall of Scandinavia blir Benoy Arkitekter, som ritat köpcentren Bullring och Bluewater i England, och Forum Nacka i Stockholm.
Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.